از دو زوج مهارت آموخته کارآفرین در روستای وامنان شهرستان آزادشهر تقدیر شد


کارشناسان مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان آزادشهر با دو زوج مهارت آموخته کارآفرین که با فراگیری آموزش های فنی و حرفه ای در روستای وامنان شهرستان آزادشهر به کاشت زعفران مشغول شده بودند، دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان آزادشهر ، روح الله امامی رئیس این مرکز گفت: روستای وامنان جزء روستاهای کوهستانی شهرستان آزادشهر از بخش چشمه ساران است که یک و نیم ساعت ازاین شهرستان فاصله دارد.

وی در ادامه گفت : روستاهای بخش چشمه ساران شامل کاشیدار ، خوش ییلاق ، سیب چال ، تیل آباد ومحمد علی آباد می باشد و بیشتر اهالی روستای وامنان  که 486 خانوار می باشند  با کشت زعفران ،گل گاوزبان و گیاهان دارویی دیگر مشغول کار هستند.

خان احمدی دهیار روستای وامنان گفت: آموزش های فنی و حرفه ای را بسیار موثر دانست و تاثیر این آموزش ها باعث شده این روستا در رشته های کشت زعفران ، گیاهان دارویی ، اسانس گیری و عرقیات و پرورش قارچ بسیار موفقتر ازسالهای قبل به کاشت و برداشت و تبدیل محصولات عمل کند.

خان احمدی افزود : هرخانواده زعفرانکار این روستا در هردوره کاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای 20 نفر ایجاد اشتغال می کنند. از هر 1000 متر زمین زیر کشت زعفران در این روستا به صورت متوسط 2 کیلوگرم زعفران خالص برداشت می شود. همچنین در بقیه فصول با کاشت بعضی اقلام و شناسایی و برداشت گیاهان دارویی (که بیش از 80 نوع گیاه دارویی به صورت طبیعی دراین روستا می روید) و اسانس گیری و عرق گیری این گیاهان مشغول به کار هستند .ازاین گیاهان می توان ازگل محمدی ، نعنا ، گل گاوزبان ، بابونه ، آویشن ،گزنه و ... نام برد.

درپایان بازدید از دو زوج مهارت آموخته کارآفرین موفق تقدیر به عمل آمد.

 
تعداد بازدید کل :‌672
چهارشنبه 6 مرداد سال 1400
مصادف با 1442/12/18 هجری قمری
مصادف با 2021/07/28 میلادی

: مناسبت امروز
روز غدیر خم - روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای